top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSerdar çetinkaya

Kimlik.

Sizi En İyi Yansıtan Kimliği Bulun


Kurumsal kimlik sizin kim olduğunuzu söyler, yalnızca söylemekle kalmaz bunu gösterir. Kurumsal kimliğiniz hedef kitle, müşteri, partner ve iş çevrenizde vizyonunuzun, iletişim şeklinizin temsilidir. Markanızın anlatan karakteristik özellikler örneğin, güvenilirlik, tecrübe, samimiyet, yenilikçilik vb. saptanıp, tasarımın bu yönde planlanması yapılmalıdır.

Kurumsal kimlik çalışmanız, kurumunuzun iletişim biçimini en iyi şekilde tanımlamalı ve sizi yansıtan bir kimlik oluşturulmalıdır. Hedef kitlenizde sizinle iletişime geçme isteği uyandırmalıdır.

Sektörünüz içerisinde kimliğinizin görsel şekilde somutlaştırılması, imajınızın belirlenmesinde oldukça önemlidir. Doğru hazırlanmış bir kurumsal kimlik sizlerin, rakipleriniz arasından, reklam kalabalığından hızlıca sıyrılmanızı ve akılda kalmanızı sağlayacaktır. Sizi etkin şekilde tanıtacak bir kurumsal kimlikle temsil edilmezseniz, markalaşma süreciniz eksik kalacaktır. Sizi doğru şekilde ve temsil eden bir çalışma hedef kitlenin sizi nerede gördüğüyle doğrudan bağlantılı olacaktır. Bu çalışma, yalnızca sizi yansıtmakla kalmamalı, bunu en iyi şekilde yapmalıdır.

Sizi yansıtan kimlik arayışına girdiğinizde bunun marka, kurum, kuruluşunuzun en özünden yani yansımasından gelmesi hem özgül yanlarınızı vurgularken hem de en güçlü yönlerinizi öne çıkarmasını sağlamalıdır. Sizin için en iyi çalışmayı belirlerken marka, vizyon ve isteklerinizin iyi anlaşılmış olması gereklidir.


Benzersiz ve Akılda Kalıcı Olun


Birçok benzeri olan üretimlerden, sıkıcı ve taklit görsellerden kaçınmanız gerektiği gibi, başka bir marka için hazırlanmış güçlü işleri de sahiplenmemek gerekir. Her şirket, marka sektör bazında ortaklık taşıdığı benzerlerinden de mutlaka ayrılmaktadır. Kimlik tasarımının en önemli noktası, bunu yakalamak ve güçlü bir şekilde sunmaktan geçer. Benzersizliğiniz; kimliğinizden, kim olduğunuzdan ve nerede olmak istediğinizden gelmelidir. Akılda kalıcılığınızı ancak bunu temel alarak yapılan tasarımlarla sağlayabilirsiniz.

Kurumsallığın Gerekliliklerini Yerine Getirin

Kurumsal kimlik pek çok öğeye sahiptir, logo, slogan, kartvizit, ambalajlar, promosyon malzemeleri, antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar, tanıtım materyalleri, kataloglar gibi. Bunlar, markanızın ihtiyacına göre çeşitlenebilmektedir. Firma, kurum, şirket ve bu tip farklı oluşumların her biri kurumsal kimlik oluştururken özenli davranmalıdır; müşterilerine, çalışanlarına nasıl görüneceği imza niteliği taşıyan bu çalışmaya bağlı olacaktır. İhtiyaca göre ambalaj kağıdından, slogana kadar bütünlüklü ve profesyonel bir çalışmanın imaj ve davranışlarının temsili olduğu unutulmamalıdır.

Bunları oluştururken bütünselliği kaybetmek, markanızın imajına zarar vereceği gibi her biri ayrı şeyler anlatan tasarımlar da kafa karıştırıcı olacak, profesyonellikten uzak görünecektir.

Kurumsal kimliğiniz, tasarım, çalışmaların temelinde yer alacak logonuzu merkeze almış bir bütünlükte hazırlanmalıdır. Bu bütünlük sağlandığında firma özellikleriniz etkili şekilde görünürlük kazanacaktır. Markanıza uygun olarak belirlenen renk kartelalarından size özgü bir seçim yapmak, uygun font seçimini belirlemek gibi başlıca unsurların her biri özenle belirlenmelidir.


Yenilikten Çekinmeyin


Büyük markalar dahi pek çok kurum, şirket, kuruluş değişen dünyada logolarını, kimliklerini yenileme yoluna gitmiştir. Markanıza yapılan ilk tasarım kaderiniz olmak zorunda değildir; yeni hedeflerinize, gelişen hizmetlerinize, günün ve geleceğin gerektirdiklerine göre dönüşmek, yenilenmek hatta baştan yaratmak mümkündür. Değişim korkutucu değil, tazeleyicidir. Artık sizi ileri taşımayan bir kimliği sahiplenmek köklü bir durumu simgelemez, sizi geriye çeker. Sizi yansıtmayan ya da etkisini, geçerliliğini yitirmiş çalışmaları yenilemek faydalı olacaktır.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kampanya.

Modelleme.

Comments


bottom of page